fbpx

Co to jest lead magnet i dlaczego warto go stworzyć?

Spis treści

Co to jest Lead Magnet?

W wielkim skrócie lead magnet to „przynęta”. To oferta, która jest darmowa i stanowi jakąś wartość dla potencjalnego klienta lub użytkownika. Lead magnet oferuje się np. podczas zapisu na newsletter, aby osoba dołączyła do listy i pozostawiła swoje dane imię, adres e-mail lub inne interesujące nas dane kontaktowe. Lead magnetem mogą być np.

  • darmowy rozdział e-booka,
  • karty pracy,
  • checklista,
  • kod rabatowy na zakupy,
  • próbki i szablony,
  • kurs e-mailowy,
  • webinar
  • itd.

 

Cechy dobrego lead magnetu i sposoby jego wykorzystania

Dobry lead magnet powinien nieść jakąś wartość dla Twoich klientów, więc dobrze zastanów się kim jest Twoja grupa docelowa. Nie chodzi o to, by przypadkowi użytkownicy zapisywali się do Twojego newslettera, skoro później nie możesz zamienić ich w swoich klientów.

Lead magnet powinien także wyrażać Ciebie i Twoją markę, pokazać jaka jest Twoja firma, opowiedzieć jakąś historię, dzięki której dasz się lepiej poznać. Ludzie kupują styl życia, więc darmowy prezent za zapis jest idealną okazją do tego, by mogli Cię lepiej poznać.

Pamiętaj, żeby „przynęta” w sprytny sposób badała, czy jest zainteresowanie wybraną tematyką. Lead magnet to świetne narzędzie do badania rynku. Jeśli nie jesteś pewna, czy pomysł na Twój nowy e-book wypali, po prostu nie trać czasu i napisz jeden rozdział, a następnie zaoferuj go jako lead magnet. Sprawdzisz czy ludzie zainteresują się tematem w darmowej wersji, za dane kontaktowe. Jeśli tak – możesz się spodziewać, że zainteresowanie e-bookiem przełoży się na jego sprzedaż.

Korzyści z posiadania lead magnetu

Dzięki lead magnetowi dajesz się poznać swoim odbiorcom jako ekspert w swojej dziedzinie, szczególnie jeśli jest on związany z formą edukacji, poradnika, kart pracy. Buduje zaufanie do Ciebie, jako specjalisty, zanim jeszcze klient zdecyduje się na zakup.

Oczywistą zaletą jest to, że lead magnet powiększa Twoją listę mailingową i pozwala lepiej zrozumieć Twoją publiczność i ich oczekiwania.

Na końcu warto wspomnieć, że jest to naprawdę dobre narzędzie marketingowe, nie tylko z punktu widzenia badania rynku (o czym pisałam wcześniej), ale także bardzo autentyczne i bezpośrednie.

Podsumowanie

Podsumowując, lead magnet to według mnie jedno z najlepszych narzędzi do budowania bazy mailingowej i wyczuwania potencjału produktu lub usługi. Stworzenie go w większości nie wymaga wielkiego nakładu pracy (zazwyczaj są to krótkie formy, próbki), ale efekty są miarodajne. Jeśli na Twojej stronie jest już ruch, pierwsi użytkownicy, a Ty nadal nie masz swojego lead magnetu nie zwlekaj i bierz się do roboty!

PS

Jeśli potrzebujesz porady, jaki lead magnet byłby dobry dla Ciebie napisz do mnie lub umów się na darmowe, 10-minutowe konsultacje. Postaram się pomóc!

Ania

Podziel się z innymi i udostępnij wpis!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest